پلی اتیلن (Polyethylene - PE) چیست؟

پلی‌اتیلن‌ها خانواده‌ای از گرمانرم‌ها می‌باشند که از طریق پلیمریزاسیون گاز اتیلن (C2H4) بدست می‌آیند. از طریق کاتالیست و روش پلیمریزاسیون این ماده می‌توان خواص مختلفی همچون چگالی، شاخص جریان مذاب (MFI)، بلورینگی، درجه شاخه‌ای و شبکه‌ای شدن، وزن مولکولی و توزیع وزن مولکولی را در آنها کنترل کرد. پلیمرهای با وزن مولکولی پائین را به عنوان روان‌کننده(Lubricant) به کار می‌برند. پلیمرهای با وزن مولکولی متوسط واکس‌هایی امتزاج پذیر (مخلوط پذیر) با پارافین می‌باشند و نهایتاً پلیمرهایی با وزن مولکولی بالاتر از ۶۰۰۰ در صنعت پلاستیک بیشترین حجم مصرف را به خود اختصاص می‌دهند. پلی اتیلن شامل ساختار بسیار ساده‌ای است، به طوری که ساده‌تر از تمام پلیمرهای تجاری می‌باشد. یک مولکول پلی اتیلن زنجیر بلندی از اتم‌های کربن است که به هر اتم کربن دو اتم هیدروژن چسبیده‌است.
نام محصولتوضیحات
پلی اتیلن سنگین 0035پلی اتیلن HB0035 یک پلی اتیلن سنگین با وزن مولکولی بالا گرید قالبگیری بادی می باشد. این گرید با دارا بودن سختی و سفتی و مقاومت ضربه ای و ESCR خوب جهت تولید قطعات بادی مانند ظروف شوینده و دارویی و کلیه بطریها و ظروف کوچک (کمتر از 5 لیتر) مناسب است. این گرید به دلیل غیر قطبی بودن و کریستالینیتی بالای آن مقاومت شیمیایی بالایی دارد.
پلی اتیلن سنگین 3840پلی اتیلن 3840UA یک پلی اتیلن خطی با دانسیته متوسط حاوی 1-بوتن با توزیع وزن مولکولی باریک می باشد. این گرید با داشتن پکیج UV استابیلایزر فرایندپذیری، سفتی، مقاومت ضربه و قابلیت آسیاب شدن خوبی دارد. این گرید علاوه بر ESCR بالا، کیفیت سطح خوبی به قطعه نهایی می دهد. یکی از مهمترین کاربردهای این گرید در فرایند روتومولدینگ می باشد.
پلی اتیلن سنگین 3840پلی اتیلن 3840UA یک پلی اتیلن خطی با دانسیته متوسط حاوی 1-بوتن با توزیع وزن مولکولی باریک می باشد. این گرید با داشتن پکیج UV استابیلایزر فرایندپذیری، سفتی، مقاومت ضربه و قابلیت آسیاب شدن خوبی دارد. این گرید علاوه بر ESCR بالا، کیفیت سطح خوبی به قطعه نهایی می دهد. یکی از مهمترین کاربردهای این گرید در فرایند روتومولدینگ می باشد.
پلی اتیلن سنگین EX3پلی اتیلن (EX3 (HM 5010 T2N یک پلی اتیلن سنگین بی رنگ کوپلیمر کلاس PE80 می باشد. این گرید با دارا بودن ESCR خوب و مقاومت ضربه ای مناسب جهت تولید لوله برای مصارف آب آشامیدنی، کشاورزی و فاضلاب و همچنین انواع اتصالات آنها مناسب می باشد.
پلی اتیلن سنگین EX5پلی اتیلن (EX5 (9450F یک پلی اتیلن سنگین با وزن مولکولی بالا کوپلیمر شده با 1-بوتن است. استحکام کششی بالا آن را مناسب تولید انواع کیسه های پلاستیکی و فیلم های بسته بندی کرده است.
پلی اتیلن سنگین F7000پلی اتیلن 7000F  پلی اتیلنی سنگین جهت تولید فیلمهای بسیار نازک می باشد.
پلی اتیلن سنگین BL3پلی اتیلن (BL3 (HF4760 یک پلی اتیلن سنگین کوپلیمر با نرمال بوتن می باشد. این گرید با دارا بودن سختی و سفتی و مقاومت ضربه ای و ESCR خوب جهت تولید قطعات بادی مانند ظروف شوینده و دارویی و کلیه بطریها و ظروف کوچک (کمتر از 5 لیتر) مناسب است.
پلی اتیلن سنگین HI500پلی اتیلن HI0500 یک پلی اتیلن سنگین گرید تزریقی می باشد که خواص مکانیکی بالایی ارایه می کند. کاربرد این گرید در تزریق قطعات صنعتی و جعبه و قطعات با دیواره ضخیم می باشد.
پلی اتیلن سنگین 52518پلی اتیلن 52518 یک پلی اتیلن سنگین کوپلیمر گرید تزریق می باشد که جهت تزریق قطعاتی که نیاز به تعادلی میان جریان پذیری و خواص مکانیکی می باشند، مانند ظروف آشپزخانه، اسباب بازی و دیگر قطعات تزریقی مناسب است. پلی‌اتیلن‌ها خانواده‌ای از گرمانرم‌ها می‌باشند که از طریق پلیمریزاسیون گاز اتیلن (C2H4) بدست می‌آیند. از طریق کاتالیست و روش پلیمریزاسیون این ماده می‌توان خواص مختلفی همچون چگالی، شاخص جریان مذاب (MFI)، بلورینگی، درجه شاخه‌ای و شبکه‌ای شدن، وزن مولکولی و توزیع وزن مولکولی را در آنها کنترل کرد.
پلی اتیلن سنگین 52B18پلی اتیلن 52B18 یک پلی اتیلن سنگین کوپلیمر گرید تزریق می باشد
پلی اتیلن سنگین PE100پلی اتیلن PE100 یک پلی اتیلن سنگین با کاربرد پایپ است.
پلی اتیلن سنگین 5030SAپلی اتیلن 5030SA، یک پلی اتیلن سنگین با کاربرد تزریق می باشد.
پلی اتیلن سنگین 22B01پلی اتیلن 22B01، یک پلی اتیلن سنگین با کاریرد تزریق می باشد.
پلی اتیلن سنگین 22B02پلی اتیلن 22B02، یک پلی اتیلن سنگین با کاربرد تزریق می باشد.
پلی اتیلن سنگین 22B03پلی اتیلن سنگین 22B03، با کاربرد تزریقی پتروشیمی مهاآباد می باشد
پلی اتیلن سنگین HF 5110پلی اتیلن HF5110 یک پلی اتیلن سنگین با وزن مولکولی بالا می باشد که برای تولید انواع فیلم به روش فیلم بلوینگ کاربرد دارد.
پلی اتیلن سنگین 62N07پلی اتیلن 62N07، یک پلی اتیلن سنگین با کاربرد تزریقی می باشد
پلی اتیلن سنگین 62N11پلی اتیلن 62N11، یک پلی اتیلن سنگین با کاربرد تزریقی می باشد
پلی اتیلن سنگین 62N18پلی اتیلن 62N18، یک پلی اتیلن سنگین با کاربرد تزریقی می باشد
پلی اتیلن سنگین S5000پلی اتیلن S5000، یک پلی اتیلن سنگین با کاربرد اکستروژن می باشد.
پلی اتیلن سنگین 2200پلی اتیلن 2200J یک پلی اتیلن سنگین بدون کومونومر با توزیع وزن مولکولی باریک می باشد. این گرید تزریقی برای تولید قطعات با استحکام و دوام بالا مانند پالت، قطعات صنعتی و جعبه طراحی گردیده است. قطعات تولید شده با این گرید علاوه بر مقاومت ضربه ای خوب، سفتی بالایی دارند. دانسیته پلی‌اتیلن سنگین بین ۰.۹۵ تا ۰.۹۷ گرم بر سانتیمتر مکعب می‌باشد. زنجیره‌های مولکول‌های پلی‌اتیلن سنگین دارای شاخه‌های جانبی کمی هستند و بنابراین امکان نزدیک شدن زنجیره‌های مولکولی به یکدیگر و تشکیل بلورها وجود دارد.
پلی اتیلن سنگین CRP 100پلی اتیلن CRP100N یک پلی اتیلن سنگین بی رنگ کوپلیمر کلاس PE100 می باشد. این گرید با دارا بودن ESCR بالا و مقاومت هیدروستاتیک بلند مدت بالا جهت تولید لوله های فشار بالا جهت مصارف گاز، آب آشامیدنی، کشاورزی و فاضلاب مناسب می باشد.
پلی اتیلن سنگین EX2پلی اتیلن (EX2 (HF7750 یک پلی اتیلن سنگین کوپلیمر شده با پروپیلن است. وزن مولکولی متوسط و توزیع وزن مولکولی باریک آن را مناسب تولید مونوفیلامنتهای با مقاومت کششی بالا کرده است.
پلی اتیلن سنگین BL4پلی اتیلن BL4 یک پلی اتیلن سنگین با فرایندپذیری خوب می باشد. این گرید با دارا بودن سختی و سفتی و مقاومت ضربه ای و ESCR خوب جهت تولید انواع قطعات بادی از یک لیتر تا 500 لیترمناسب است.
پلی اتیلن سنگین 52505پلی اتیلن 52505 یک پلی اتیلن سنگین کوپلیمر می باشد. این گرید مناسب تزریق ظروف می باشد.
پلی اتیلن سنگین 60505پلی اتیلن 60505 یک پلی اتیلن سنگین گرید تزریق با خواص مکانیکی خوب می باشد. این گرید جهت تزریق جعبه و اسباب بازی مناسب است. پلی اتیلن یا پلی اتن یکی از ساده‌ترین و ارزانترین پلیمرها است.و پلی اتیلن جامدی مومی و غیر فعال است. این ماده از پلیمریزاسیون اتیلن بدست می‌آید و بطور خلاصه بصورت PE نشان داده می‌شود. مولکول اتیلن دارای یک بند دو گانه C=C است.در فرایند پلیمریزاسیون بند دو گانه هر یک از مونومرها شکسته شده و بجای آن پیوند ساده‌ای بین اتم‌های کربن مونومرها ایجاد می‌شود و محصول ایجاد شده یک درشت‌مولکول است.
پلی اتیلن سنگین 60507پلی اتیلن 60507UV یک پلی اتیلن سنگین تزریقی با جریان پذیری خوب و خواص مکانیکی مناسب می باشد. این گرید با داشتن پکیج UV جهت مصارف خارجی که نیاز به مقاومت UV و سفتی بالا دارند، مناسب است. پلی اتیلن یا پلی اتن یکی از ساده‌ترین و ارزانترین پلیمرها است.و پلی اتیلن جامدی مومی و غیر فعال است. این ماده از پلیمریزاسیون اتیلن بدست می‌آید و بطور خلاصه بصورت PE نشان داده می‌شود.
مولکول اتیلن دارای یک بند دو گانه C=C است. در فرایند پلیمریزاسیون بند دو گانه هر یک از مونومرها شکسته شده و بجای آن پیوند ساده‌ای بین اتم‌های کربن مونومرها ایجاد می‌شود و محصول ایجاد شده یک درشت‌مولکول است.
پلی اتیلن سنگین 52502پلی اتیلن 52502، یک پلی اتیلن سنگین با کاربرد تزریقی می باشد
پلی اتیلن سنگین 5218پلی اتیلن 5218UA پلی اتیلنی سنگین با کومونومر نرمال بوتن می باشد. این گرید بادارا بودن پکیج UV استبیلایزر و جریان پذیری بالا جهت تزریق قطعات با کاربردهای داخلی و خارجی و دیواره های نازک که نیاز به سرعت بالای تزریق و مقاومت بالا در برابر تغییر فرم دارند مناسب می باشد. این گرید دارای تأییدیه مواد غذایی می باشد. پلی اتیلن سنگین بسته به وزن مولکولی زنجیره پلیمری کاربردهای بسیار متنوعی دارد. گریدهای با وزن مولکولی پایین‌تر جهت فرایند تزریق استفاده می‌شوند و در تولید انواع قطعات تزریقی مانند وسایل آشپزخانه و اسباب‌بازی و … کاربرد دارند.
پلی اتیلن سنگین I3 UVپلی اتیلن I3UV یک پلی اتیلن سنگین با کومونومر پروپیلن است. این گرید علاوه بر سفتی و استحکام بالا مقاومت به ضربه و ESCR خوبی از خود نشان می دهد. کاربرد این گرید در تزریق قطعات صنعتی و جعبه می باشد. پلی‌اتیلن‌ها خانواده‌ای از گرمانرم‌ها می‌باشند که از طریق پلیمریزاسیون گاز اتیلن (C2H4) بدست می‌آیند. پلیمرهای با وزن مولکولی پائین را به عنوان روان‌کننده (Lubricant) به کار می‌برند.
پلیمرهای با وزن مولکولی متوسط واکس‌هایی امتزاج پذیر (مخلوط پذیر) با پارافین می‌باشند و نهایتاً پلیمرهایی با وزن مولکولی بالاتر از ۶۰۰۰ در صنعت پلاستیک بیشترین حجم مصرف را به خود اختصاص می‌دهند.
پلی اتیلن سنگین 5620پلی اتیلن 5620EA یک پلی اتیلن سنگین با توزیع وزن مولکولی باریک می باشد. این گرید برای تزریق قطعات با جداره نازک که نیاز به سرعت بالای تزریق و مقاومت بالا در برابر تغییر فرم دارند مناسب می باشد.
پلی‌اتیلن سنگین بین ۰.۹۵ تا ۰.۹۷ گرم بر سانتیمتر مکعب می‌باشد. پلی اتیلن سنگین بسته به وزن مولکولی زنجیره پلیمری کاربردهای بسیار متنوعی دارد. گریدهای با وزن مولکولی پایین‌تر جهت فرایند تزریق استفاده می‌شوند و در تولید انواع قطعات تزریقی مانند وسایل آشپزخانه و اسباب‌بازی و … کاربرد دارند. گریدهای با وزن مولکولی بالاتر جهت تولید فیلم‌های پلیمری و ظروف بادی جهت بسته‌بندی به کار می‌روند.
گریدهای با وزن مولکولی بالاتر برای تولید لوله‌های پلی‌اتیلن جهت ‌انتقال آب سرد برای مصارف شهری و کشاورزی کاربرد دارد.
پلی اتیلن سنگین 52511پلی اتیلن سنگین 52511 با کاریرد تزریقی پتروشیمی جم می باشد
پلی اتیلن سنگین 4440EAپلی اتیلن 4440EA یک پلی اتیلن سنگین خطی حاوی 1-بوتن با توزیع وزن مولکولی باریک می باشد. این گرید جهت اکستروژن لوله های کراسلینک شده با سیلان (XLPE) طراحی شده است.
پلی اتیلن سنگین I4 UVپلی اتیلن I4UV یک پلی اتیلن سنگین با کومونومر پروپیلن است. این گرید علاوه بر سفتی و استحکام بالا مقاومت به ضربه و ESCR خوبی از خود نشان می دهد. کاربرد این گرید در تزریق قطعات صنعتی و جعبه می باشد.
پلی اتیلن سنگین 3713پلی اتیلن MF3713 یک پلی اتیلن سنگین با وزن مولکولی بالاست که در تولید انواع فیلم به روش فیلم بلوینگ کاربرد دارد.
پلی اتیلن سنگین 54B04پلی اتیلن 54B04، یک پلی اتیلن سنگین با کاربرد تزریقی می باشد.
پلی اتیلن سنگین 6006پلی اتیلن P6006 یک پلی اتیلن سنگین مشکی با توزیع وزن مولکولی بایمودال (کلاس MRS10-PE100) است.
پلی اتیلن سنگین 5001پلی اتیلن سنگین 5001 با کاربرد اکستروژن می باشد
پلی اتیلن سنگین HE3490 LSپلی اتیلن HE3490-LS یک پلی اتیلن سنگین مشکی با توزیع وزن مولکولی بایمودال (کلاس MRS10-PE100) می باشد. این گرید با دارا بودن ESCR بالا و مقاومت هیدروستاتیک بلند مدت بالا جهت تولید لوله های فشار بالا جهت مصارف گاز، آب آشامیدنی، کشاورزی و فاضلاب مناسب می باشد.
پلی اتیلن سبک 020پلی اتیلن LF0200، یک پلی اتیلن سبک با کاربرد فیلم می باشد. این گرید با داشتن خواص مکانیکی خوب جهت تولید فیلم های بسته بندی غذایی و صنعتی به کار می رود.
پلی اتیلن سبک 0075پلی اتیلن LH0075 یک پلی اتیلن سبک گرید فیلم می باشد. این گرید با داشتن خواص مکانیکی خوب جهت تولید فیلم های بسته بندی غذایی، دارویی، شرینک و صنعتی وهمچنین قالبگیری بادی بطری های کوچک به کار می رود.
پلی اتیلن سبک 0190پلی اتیلن LF0190 یک پلی اتیلن سبک گرید فیلم با وزن مولکولی بالاست که جهت تولید فیلمهای متنوع و انواع لاینر به کار می رود.
پلی اتیلن سبک 2420Hپلی اتیلن 2420H یک پلی اتیلن سبک گرید فیلم می باشد. این گرید بدون داشتن پکیج ادیتیوهایی مانند آنتی بلاک و اسلیپ ایجنت جهت تولید فیلم های نازک به کار می رود. ضخامت پیشنهادی 20 تا 100 میکرون می باشد. این گرید برای مصارف دارویی مناسب نمی باشد.
پلی اتیلن سبک 2420Dپلی اتیلن 2420D یک پلی اتیلن سبک گرید فیلم می باشد. این گرید بدون داشتن پکیج ادیتیوهایی مانند آنتی بلاک و اسلیپ ایجنت جهت تولید فیلم های با ضخامت متوسط به کار می رود. ضخامت پیشنهادی 70 تا 220 میکرون می باشد. این گرید برای مصارف دارویی مناسب نمی باشد.
پلی اتیلن سبک 2100پلی اتیلن 2100TN00 یک پلی اتیلن سبک گرید فیلم است که جهت تولید فیلمهای با دوام بالا و لاینر بسته بندی های با استحکام بالا به کار می رود.
پلی اتیلن سبک 2102TXپلی اتیلن 2102TX00 یک پلی اتیلن سبک گرید فیلم است که جهت تولید فیلمهای متنوع و انواع لاینر به کار می رود.
پلی اتیلن سبک 2102TNپلی اتیلن 2102TN47 یک پلی اتیلن سبک گرید فیلم است که جهت تولید فیلمهای شرینک با سرعت بالا به کار می رود.
پلی اتیلن سبک 1922پلی اتیلن 1922T یک پلی اتیلن سبک با جریان پذیری خوب می باشد. این گرید برای مصارفی که نیاز به جریان پذیری بالا به همراه دمای ذوب پایین دارند مانند تزریق برخی بطری ها و درپوش ها به کار می رود.
پلی اتیلن سبک 2420Eپلی اتیلن 2420E، یک پلی اتیلن سبک با کاربرد فیلم می باشد
پلی اتیلن سبک 2420E02پلی اتیلن 2420E02، یک پلی اتیلن سبک با کاربرد فیلم می باشد
پلی اتیلن سبک 2420Fپلی اتیلن 2420F، یک پلی اتیلن سبک با کاربرد فیلم می باشد
پلی اتیلن سبک 2420F8پلی اتیلن 2420F8، یک پلی اتیلن سبک با کاربرد فیلم می باشد
پلی اتیلن سبک 2420F3پلی اتیلن پلی اتیلن 2420F3، یک پلی اتیلن سبک با کاربرد فیلم می باشد
پلی اتیلن سبک 2420kپلی اتیلن 2420k، یک پلی اتیلن سبک گرید فیلم می باشد
پلی اتیلن سبک 2426Kپلی اتیلن 2426K یک پلی اتیلن سبک گرید فیلم می باشد. این گرید با داشتن پکیج ادیتیوهایی مانند آنتی بلاک و آنتی اکسیدان و اسلیپ ایجنت جهت تولید فیلم های بسته بندی غذایی و صنعتی به کار می رود.
پلی اتیلن سبک 2101TNپلی اتیلن 2101TN47 یک پلی اتیلن سبک گرید فیلم است که جهت تولید فیلمهای شرینک با سرعت بالا به کار می رود.
پلی اتیلن سبک 2004پلی اتیلن 2004TC37 یک پلی اتیلن سبک گرید فیلم می باشد. این گرید با داشتن پکیج ادیتیوهایی مانند آنتی بلاک و آنتی اکسیدان و اسلیپ ایجنت جهت تولید فیلم های بسیار نازک به کار می رود.
پلی اتیلن سبک LTM 2125پلی اتیلن LTM 2125، یک پلی اتیلن سبک با کاربرد فیلم می باشد
پلی اتیلن سبک خطی LL0209AAپلی اتیلن LL0209AA یک پلی اتیلن سبک خطی کوپلیمر با نرمال بوتن است.
پلی اتیلن سبک خطی 0209KJپلی اتیلن LL0209KJ یک پلی اتیلن سبک خطی کوپلیمر با نرمال بوتن می باشد که علاوه بر آنتی اکسیدانت بوده حاوی آنتی بلاک و اسلیپ ایجنت است و جهت مخلوط کردن با انواع پلی اتیلن سبک برای تولید انواع فیلم کاربرد دارد. فیلمی که در آن این گرید افزوده شده نسبت به فیلم تولید شده از پلی اتیلن سبک خالص مقاومت کششی، مقاومت پارگی و کشش پذیری بهتری دارد.
پلی اتیلن سبک خطی 32604 
پلی اتیلن سبک خطی LL0220KJپلی اتیلن LL0220KJ یک پلی اتیلن سبک خطی کوپلیمر با نرمال بوتن می باشد که علاوه بر آنتی اکسیدانت بوده حاوی آنتی بلاک و اسلیپ ایجنت است و جهت مخلوط کردن با انواع پلی اتیلن سبک برای تولید انواع فیلم کاربرد دارد. فیلمی که در آن این گرید افزوده شده نسبت به فیلم تولید شده از پلی اتیلن سبک خالص مقاومت کششی، مقاومت پارگی و کشش پذیری بهتری دارد.
پلی اتیلن سبک خطی 38504پلی اتیلن 38504 یک پلی اتیلن خطی با دانسیته متوسط حاوی 1-بوتن با توزیع وزن مولکولی باریک می باشد.
پلی اتیلن سبک خطی 22501پلی اتیلن LL22501 یک پلی اتیلن سبک خطی کوپلیمر با نرمال بوتن می باشد که جهت مخلوط کردن با انواع پلی اتیلن سبک برای تولید انواع فیلم کاربرد دارد.
پلی اتیلن سبک خطی 27402پلی اتیلن 27402، یک پلی اتیلن سبک خطی با کاربرد فیلم می باشد
پلی اتیلن سبک خطی 22402پلی اتیلن LL22402 یک پلی اتیلن سبک خطی کوپلیمر با نرمال بوتن می باشد که جهت مخلوط کردن با انواع پلی اتیلن سبک برای تولید انواع فیلم کاربرد دارد.
پلی اتیلن سبک خطی 22401پلی اتیلن LL22401 یک پلی اتیلن سبک خطی کوپلیمر با نرمال بوتن می باشد که جهت مخلوط کردن با انواع پلی اتیلن سبک برای تولید انواع فیلم کاربرد دارد.
پلی اتیلن سبک خطی 22403پلی اتیلن 22403، یک پلی اتیلن سبک خطی با کاربرد فیلم می باشد
پلی اتیلن سبک خطی 33403پلی اتیلن 33403، یک پلی اتیلن سبک خطی با کاربرد فیلم می باشد
پلی اتیلن سبک خطی M500026پلی اتیلن M500026 یک پلی اتیلن سبک خطی حاوی 1-بوتن با توزیع وزن مولکولی باریک می باشد. این گرید علاوه بر چقرمگی در دمای پایین و فرایندپذیری عالی در فرایند تزریق کیفیت سطح خوبی به قطعه نهایی می دهد.
پلی اتیلن سبک خطی LL6301پلی اتیلن LL6301 یک پلی اتیلن سبک خطی کوپلیمر با نرمال بوتن می باشد که با تکنولوژی زیگلر-ناتا تولید شده است. این گرید جهت انواع مصارف کامپاندینگ و تولید عایق کابل کاربرد دارد.
پلی اتیلن سبک خطی LL8446پلی اتیلن LL8446.21 یک پلی اتیلن خطی با دانسیته متوسط حاوی 1-بوتن با توزیع وزن مولکولی باریک می باشد. این گرید مقاومت UV، فرایندپذیری، سفتی، مقاومت ضربه و قابلیت آسیاب شدن خوبی دارد. یکی از مهمترین کاربردهای این گرید در فرایند روتومولدینگ می باشد.
فارسی