پلی اتیلن ترفتالات (PET) چیست؟

پلی اتیلن ترفتالات پلیمری است که در اغلب کشورها برای تولید الیاف پلی استر(70 درصد) رزین بطری (22 درصد) فیلم (6 درصد) و رزین های پلی استر مهندسی (2 درصد) به کار رفته، ولی در ایران این پلیمر بیشتر برای ساخت انواع بطری­های آشامیدنی استفاده می­شود. با توجه به مقاومت بالای این بطری­ ها در برابر شکستگی، دما و نفوذ گازها، دارا بودن وزن کم و ارزان بودن قیمت نسبت به سایر مواد بسته بندی همچون شیشه و فلز، تولید بطری­ های پلاستیکی از این رزین کاربرد گسترده­ای پیدا کرده است. که بالطبع موجب ورود بطری­ های PET مصرفی به جریــان زباله های شهری می­گردد. بالا بودن حجم این بطری­ ها نسبت به وزن، که فضای زیادی را در هنگام حمل و نقل و دفن به خود اختصاص می­دهند و تجزیه بسیار طولانی آن در طبیعت (حدود 300 سال)، باعث گردیده تا مسئله بازیافت این بطری ­ها، بخصوص در سال­ های اخیر توجه همگان را به خود جلب نماید.
نام محصولتوضیحات
پلی اتیلن ترفتالات BG 821پلی اتیلن ترفتالات BG 821یک پلی اتیلن ترفتالات گرید تزریقی – نساجی میباشد
پلى اتیلن ترفتالات BG825پلی اتیلن ترفتالات BG825 یک پلی اتیلن ترفتالات گرید تزریقی – نساجی می باشد
پلى اتیلن ترفتالات BG781پلی اتیلن ترفتالات (BG781 (BG780S یک پلی اتیلن ترفتالات گرید بطری است که طی فرایند پلیمریزاسیون پیوسته مذاب به همراه پلیمریزاسیون حالت جامد تولید شده است. این گرید شفافیت و براقیت عالی و چقرمگی بسیار خوبی دارد و در برابر نفوذ اکسیژن و دی اکسید کربن بسیار مقاوم است. کاربردهای آن در بطری های روغن و آب معدنی و انواع جارهای کوچک می باشد.
پلى اتیلن ترفتالات BG785پلی اتیلن ترفتالات (BG785 (BG780N یک پلی اتیلن ترفتالات گرید بطری است که طی فرایند پلیمریزاسیون پیوسته مذاب به همراه پلیمریزاسیون حالت جامد تولید شده است. این گرید شفافیت و براقیت عالی و چقرمگی بسیار خوبی دارد و در برابر نفوذ اکسیژن و دی اکسید کربن بسیار مقاوم است. کاربردهای آن در بطری های روغن و آب معدنی و انواع جارهای کوچک می باشد.
پلی اتیلن ترفتالات Pet texپلی اتیلن ترفتالات Pet texیک پلی اتیلن ترفتالات گرید بطری می باشد
پلی اتیلن ترفتالات TG641پلی اتیلن ترفتالات (TG641 (TG640S یک پلی اتیلن ترفتالات گرید الیاف است که طی فرایند پلیمریزاسیون پیوسته مذاب تولید شده است. این گرید در تولید انواع فیلامنت و الیاف پلی استر و اسپان باند کاربرد دارد.
پلى اتیلن ترفتالات Super Brightپلی اتیلن ترفتالات Super Bright یک پلی اتیلن ترفتالات گرید نساجی می باشد
پلى اتیلن ترفتالات BG732پلی اتیلن ترفتالات BG 732 یک پلی اتیلن ترفتالات گرید تزریقی – نساجی می باشد
پلی اتیلن ترفتالات BG821پلی اتیلن ترفتالات BG821، یک پلی اتیلن ترفتالات گرید تزریقی – نساجی می باشد
پلى اتیلن ترفتالات 821 BGپلی اتیلن ترفتالات 821 BG، یک پلی اتیلن ترفتالات گرید بطری می باشد
پلى اتیلن ترفتالات TG645پلی اتیلن ترفتالات (TG645 (TG640N یک پلی اتیلن ترفتالات گرید الیاف است که طی فرایند پلیمریزاسیون پیوسته مذاب تولید شده است. این گرید در تولید انواع فیلامنت و الیاف پلی استر و اسپان باند کاربرد دارد.
پلى اتیلن ترفتالات BG841پلی اتیلن ترفتالات (BG841 (BG820S یک پلی اتیلن ترفتالات گرید بطری است که طی فرایند پلیمریزاسیون پیوسته مذاب به همراه پلیمریزاسیون حالت جامد تولید شده است. این گرید شفافیت و براقیت عالی و چقرمگی بسیار خوبی دارد و در برابر نفوذ اکسیژن و دی اکسید کربن بسیار مقاوم است. کاربردهای آن در بطری های نوشابه و تسمه های پلیمری است.
پلى اتیلن ترفتالات BG845پلی اتیلن ترفتالات (BG845 (BG820N یک پلی اتیلن ترفتالات گرید بطری است که طی فرایند پلیمریزاسیون پیوسته مذاب به همراه پلیمریزاسیون حالت جامد تولید شده است. این گرید شفافیت و براقیت عالی و چقرمگی بسیار خوبی دارد و در برابر نفوذ اکسیژن و دی اکسید کربن بسیار مقاوم است. کاربردهای آن در بطری های نوشابه و تسمه های پلیمری است.
فارسی