اکریلونیتریل بوتادین استایرن (ABS) چیست؟

به اختصار ای‌بی‌اس خوانده می‌شود، نوعی پلیمر گرمانرم است که از از پلیمریزاسیون استایرن و اکریلونیتریل در حضور پلی بوتادین به دست می‌آید و دارای ساختاری آمورف می‌باشد. ای‌بی‌اس به دلیل قیمت مناسب و همچنین خواص متعادل مکانیکی، حرارتی و شیمیایی در زمره پر مصرف‌ترین مواد اولیه پلاستیکی محسوب می‌شود. ای‌بی‌اس دارای استحکام ابعادی و مقاومت حرارتی خوب و نیز مقاومت به ضربه بالا میباشد. این پلیمر بسیار مقاوم به خراشیدگی است. این ماده عمدتاً در لوله‌های حمل مواد نفتی، لوله‌ها، وسایل خانه، اثاثیه، مبلمان، ترکیبات وسایل خودرو، تلفن و تجهیزات الکتریکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. ABS برای اولین بار در اوایل دهه‌ی ۱۹۵۰ عرضه شد. از آن موقع پلیمرهای ABS جا افتاده‌اند و در حال حاضر تولید سالانه آن‌ها بعد از پلی‌اتیلن، پلی‌پروپیلن، پی وی سی و پلی استایرن واقع می‌شود. گرچه کوپلیمرهای استایرن اکریلونیتریل برای بسیاری کاربردها به مقدار کافی چقرمه هستند ولی برای سایر مصارف از این جهت مناسب نیستند در نتیجه دسته‌ای از مواد که عموما به آن‌ها پلیمرهای ABS اطلاق می شود، برای اولین بار در اوایل دهه‌ی ۱۹۵۰ عرضه شدند. از آن موقع پلیمرهای ABS جا افتاده‌اند و در حال حاضر تولید سالانه آن‌ها بعد از پلی‌اتیلن، پلی‌پروپیلن، پی وی سی و پلی استایرن واقع می‌شود.

 

نام محصولتوضیحات
اکریلونیتریل بوتادین استایرن SD 0150اکریلونیتریل بوتادین استایرن SD-0150 یک اِی بی اِس گرید تزریق با فرایندپذیری و مقاومت ضربه ای بالا می باشد. کاربردهای آن در طیف وسیعی از قطعات خودرو، لوازم خانگی و ماشین های اداری می باشد.
اکریلونیتریل بوتادین استایرن N50اکریلونیتریل بوتادین استایرن N50 یک اِی بی اِس گرید تزریق با فرایندپذیری بالا می باشد. کاربردهای آن قطعات خودرو، لوازم خانگی و قطعات یخچال می باشد.
اکریلونیتریل بوتادین استایرن 10415اکریلونیتریل بوتادین استایرن 10415، یک اِی بی اِس با کاربرد ورق می باشد
اکریلونیتریل بوتادین استایرن 10417اکریلونیتریل بوتادین استایرن 10417، یک اِی بی اِس با کاربرد ورق می باشد
اکریلونیتریل بوتادین استایرن 90913اکریلونیتریل بوتادین استایرن 90913، یک اِی بی اِس با کاربرد تزریقی – خود رنگ مشکی می باشد
اکریلونیتریل بوتادین استایرن W157 
اکریلونیتریل بوتادین استایرن 10720اکریلونیتریل بوتادین استایرن 10720، یک اِی بی اِس با کاربرد ورق می باشد
اکریلونیتریل بوتادین استایرن 10733اکریلونیتریل بوتادین استایرن 10733، یک اِی بی اِس با کاربرد ورق می باشد
اکریلونیتریل بوتادین استایرن N70اکریلونیتریل بوتادین استایرن N70 یک اِی بی اِس گرید اکستروژن می باشد. کاربردهای آن اکستروژن انواع پروفایل می باشد.
اکریلونیتریل بوتادین استایرن N80اکریلونیتریل بوتادین استایرن N80 یک اِی بی اِس گرید تزریق با فرایندپذیری بالا می باشد. کاربردهای آن قطعات خودرو، لوازم خانگی و ماشین های اداری می باشد.
اکریلونیتریل بوتادین استایرن 10715اکریلونیتریل بوتادین استایرن 10715، یک اِی بی اِس با کاربرد ورق می باشد
اکریلونیتریل بوتادین استایرن HI 121اکریلونیتریل بوتادین استایرن HI 121، یک اِی بی اِس با کاربرد های هیت می باشد
اکریلونیتریل بوتادین استایرن N10اکریلونیتریل بوتادین استایرن N10 یک اِی بی اِس گرید تزریق می باشد که در کاربردهایی که نیاز به آبکاری دارند مانند قطعات الکترونیک و لوازم خانگی کاربرد دارد.
اکریلونیتریل بوتادین استایرن N40اکریلونیتریل بوتادین استایرن N40 یک اِی بی اِس گرید تزریق با مقاومت ضربه ای بالا می باشد. کاربردهای آن قطعات خودرو، لوازم خانگی و کلاه ایمنی می باشد.
اکریلونیتریل بوتادین استایرن N75اکریلونیتریل بوتادین استایرن N75 یک اِی بی اِس گرید تزریق با مقاومت ضربه ای بالا می باشد. کاربردهای اصلی آن قطعات یخچال می باشد.
اکریلونیتریل بوتادین استایرن 10620اکریلونیتریل بوتادین استایرن 10620، یک اِی بی اِس با کاربرد ورق می باشد
اکریلونیتریل بوتادین استایرن 10442اکریلونیتریل بوتادین استایرن 10442، یک اِی بی اِس با کاربرد ورق می باشد
اکریلونیتریل بوتادین استایرن 10210اکریلونیتریل بوتادین استایرن 10210، یک اِی بی اِس با کاربرد ورق می باشد
اکریلونیتریل بوتادین استایرن 2340 HRاکریلونیتریل بوتادین استایرن 2340 HR، یک اِی بی اِس با کاربرد های هیت می باش
فارسی